ANIOŁY W WARSZAWIE

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Scena im. G. Holoubka
Warszawa 00-901, PKiN, Plac Defilad 1
Platinum
Gold
Silver
Reżyseria
Wojciech Faruga
Obsada
Waldemar Barwiński / Piotr Siwkiewicz, Marcin Bosak, Katarzyna Herman / Anita Sokołowska, Anna Gajewska, Damian Kwiatkowski (gościnnie), Małgorzata Niemirska, Konrad Szymański, Anna Szymańczyk, Paweł Tomaszewski, Helena Urbańska, Agnieszka Wosińska, Łukasz Wójcik, Jan Sałasiński (AT)

Opis


„Anioły w Warszawie” to opowieść o ludziach, których doświadczenie miało zostać wymazane z historii Warszawy lat 80. Podejmując dialog z pamięcią, Zespół Teatru Dramatycznego tworzy epicką narrację o mieście i jego mieszkańcach w zderzeniu z nieznaną wówczas chorobą.
Wychodząc od ”Aniołów w Ameryce” Tony’ego Kushnera i spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego z 2007 roku, który niewątpliwie ukształtował wiele pokoleń, twórcy przedstawiają historię o polskim doświadczeniu epidemii AIDS. O ile z perspektywy Zachodu tematyka ta weszła do szerokiej debaty publicznej i została oswojona na różnych polach artystycznych, o tyle w Polsce temat ten zdaje się wciąż mało widzialny - marginalizowany, niezrozumiany, obarczony stygmą i dezinformacją. Nasze przedstawienie nie jest rekonstrukcją historyczną, a raczej epicką metaforą zbudowaną z archiwalnych świadectw, dokumentów i osobistych narracji. Autorka tekstu, po przeprowadzeniu szerokiej kwerendy, stworzyła potencjalne historie osób, dla których wciąż nie ma miejsca w podręcznikach.
Spektakl rozpisany jest między innymi na głosy lekarzy, polityków, artystów, matek, żon i partnerów – tych, którzy bali się mówić, i tych, którzy bali się słuchać. Ale też tych, którzy pragnęli głośno kochać, błyszczeć w szarości i marzyć mimo strachu, zamieniając ból w bunt, a wstyd w dumę.
Warszawa sprzed 40 lat jest tu nie tylko pulsującym organizmem, w którym odbijają się narastające lęki czy brak zrozumienia wobec osób zakażonych, ale również szansą na przyjrzenie się dzisiejszej narracji wobec choroby. Gdzie zaczyna się tabu, a gdzie stygmatyzacja? Jak pracować z uprzedzeniami?  Czego można nauczyć się z doświadczenia grup mniejszościowych? Co dziś znaczy AIDS jako metafora?
Julia Holewińska i Wojciech Faruga w swoim pierwszym wspólnym przedstawieniu w Dramatycznym badają rolę miłości i solidarności w procesach tworzenia wspólnot oporu wobec jednej z najdrastyczniejszych epidemii XX wieku.

Dostępne terminy


wtorek 08 kwietnia 2025 | 19:00
środa 09 kwietnia 2025 | 19:00
czwartek 05 czerwca 2025 | 19:00
piątek 06 czerwca 2025 | 19:00
sobota 07 czerwca 2025 | 19:00

Jak dokonać wymiany voucherów na bilety


  1. Z listy powyżej wybierz termin spektaklu.
  2. Na mapie Sali oznacz miejsca, które najbardziej Ci odpowiadają. Jeśli sala ma miejsca nienumerowane, podaj liczbę miejsc.
  3. Dla każdego wybranego miejsca podaj kod Vouchera MultiTeatr (jeden Voucher uprawnia do wymiany na jeden bilet).
  4. Podaj Swoje dane oraz adres email, na który mają zostać przesłane bilety.
  5. Po poprawnej weryfikacji kodów Voucherów MultiTeatr, bilety otrzymasz w formie pliku PDF, do samodzielnego wydruku.
  6. Bilety należy okazać w teatrze przy wejściu na salę, bezpośrednio przed spektaklem (w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać Państwo poproszeni o okazanie biletów w kasie teatru).

W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z dokonaniem wyboru miejsc na wybrany spektakl, prosimy o kontakt z info@multiteatr.pl.